Најнови

Главоболка

Главоболката е една  од најраспространетите болести, бидејќи ретко да има возрасна личност која никогаш во животот не ја заболела глава. Колку може да биде болна знаат оние кои патат од мигрена или се соочуваат со чести болни епизоди што со…

Како до подобра циркулација ?

Циркулацијата на крвта одговорна њ за довод на кислород и харанливи материи во ткивата, а кога протокот на крвта не е доволно интензивен можно е да с епојават симптоми на слаба заситеност.Лошата циркулација вообичаено се јавува во екстремитетите и најчесто…

Зошто јадењето за двaјца е мит во бременоста?

За време на бременоста ако вашиот апетит е надвор од контрола, не сте сами. Според една неодамнешна студија на Велика Британија, повеќе од една третина од мајките се чувствуваат на ист начин. За време на бременоста, не треба да јадете…

8 начини да се ослободите од стрес

Брзото темпо на живеење и динамиката на промените се дел од причините зошто живееме во стрес и ако тој стрес е интензивен и не можеме да гo контролираме, настанува анскиозност како абнормална загриженост за се што ни се случува. За…

Имунитет

1.Имунитет на организмот Имунолошкиот систем го штити телото од различни предизвикувачи на болеста, а неговите органи и ткива се поврзани со лимфните садови низ кои течат лимфоцити(бели крвни зрнца), чија улога е од клучно значење во одбрана на организмот. Кога…

Здравствени придобивки од алое вера

Зајакнувач на имунитетот Алое верата е богата со антиоксиданси, природни имунолошки засилувачи, кои помагаат во борбата против слободните радикали во телото. Слободните радикали се нестабилни соединенија кои се лоши за вашето здравје и придонесуваат за процесот на стареење. Редовното пиење…

Децата и зимата

Играјте си во снегот заедно со вашите деца  Зимата на децата им е омилено годишно време, нормално, кога има снег. И тука секогаш има дилема дали треба да му се дозволи на детето да оди надвор или да седи во…

Затнат нос! Загрижени родители!

Најчесто при состојба на затнат нос прв на избор е спреј на база на изотоничен раствор на морска вода, кој овозможува чистење, навлажување и разводнување на секретот, со што се овозможува назална дезопструкција и нормална респирација набргу од неговата апликација….

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin