Нега и убавина Нега на Кожа

Како да го решите проблемот со распукани пети?

Распуканите пети се медицински и естетски проблем кој се појавува поради недостаток или преголема влага, одредени болести, недостиг на цинк и омега 3-масни киселини, како и поради несоодветна хигиена. Проблем со испукани пети  често имаат и лицата со сува кожа.

Понекогаш пукнатините можат да стигнат длабоко во дермисот и да предизвикаат болка и  кожата може да почне да крвари. Ова би можело да доведе до инфекција.

Причини за пукање на петите можат да бидат : сува кожа, долго стоење, прекумерена тежина, отворени сандали и возраста.

Прво се појавуваат црвени и ронливи флеки, лупење и пукање на петите, чешање на кожата и доколку не се третира може да се појави крварење или исцедок од пукнатините.

Потребно е да се грижите за здравјето на стапалата уште кога ќе се појават првите симптоми на пукање на петите.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Во аптеките на Зегин може да најдете пена-крем и течна маст за плускавци и распукани пети Allpresan.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin