Гинко билоба – природен лек за подобрување на меморијата

Гинко билоба е најстарото растение на светот. Чарлс Дарвин уште го нарекол и жив фосил, затоа што се смета дека е првиот растителен вид во облик на стебло, стар околу 225 милиони години. Гинкото е единствено растение кое успеало да…

Десет знаци за лоша циркулација

Лошата циркулација може да предизвика многу здравствени проблеми, затоа треба да внимавате на следните симптоми кои на прв поглед не се поврзуваат со крвотокот. Лошата периферна циркулација влијае на размената на хормоните во организмот што може да предизвики проблеми со…

Различните придобивки од топлата и ладната вода

Топла вода: Ги релаксира мускулите; Го намалува заморот; Ја ублажува главоболката; Ја намалува надуеноста; Ја намалува анксиозноста; Ослободува од назална конгестија; Ги отстранува токсините од кожата; Ги отвора порите и ја чисти кожата. Ладна вода: Го стимулира имунолошкиот систем; Ја…

Што се Д-Димери?

Д-димер е мал протеински фрагмент од системот за згрутчување на крвта, систем за коагулација.Д-димер спаѓа во групата на фибриндеградациони продукти, односно продукти кои настануваат по процесот на фибринолиза при разградување на претходно формиран тромб. Постојат два т.н Д-фрагменти од фибрин…

Згрутчување на крвта во вените

Венскиот тромбоеболизам е заболување кое може да биде фатално. Најголемиот број на пациентите во болниците умираат токму поради ова заболување. Болеста може да ги погоди и младите личности, но најчесто се смета за болест на постарата генерација. Причини за развој…

Слаба циркулација- Причини и симптоми

Циркулацијата е процес на кружење на крвта низ организмот, носејќи храна и кислород до клетките, притоа ослободувајќи се од сите штетни нус-појави. Првите симптоми на слабата циркулација се студени раце и нозе.На  лицето кое страда од слаба циркулација постојано му…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin