Уживајте во летото без гадење и повраќање!

Летото е период на патување и релаксирање. Голем број од децата не можат да уживаат при патувањето до дестинацијата за одмор поради гадење и повраќање.   Доколку Вашето дете има нагони на гадење и повраќање, можете пред патувањето да му…

Глуварче-вкусна билка!

Глуварчето или “дивата салата“ е билка која уште во минатото се употребувала за лечење на различни болести.Листовите на глуварчето се вкусни и се употребуваат во исхраната. Оваа билка содржи витамини (А, Б, Ц), минерали (калиум, натриум и магнезиум) и органски…

Белата рада и нејзината лековитост

Бела рада е билка која е слична по изглед со камилицата, па често се мешаат.Оваа билка може да има розева, бела  и црвена боја, се разликува од камилицата по обликот на ливчињата на цветот. Бела рада се употребува во народната…

Камилица-најдоброто од природата

Камилицата е лековита билка со нежни мирисни ноти.Се употребувала како лек уште во древниот Египет. Најпознатите грчки лекари од древна Грција ја употребувале како средство против болки и грчеви во органите за варење, како и за лекување на болести на…

Невен-билка која прави чуда на кожата!

Невенот е билка која расте во висина од 50 см, стеблото е исправено, разгрането и избраздено.Обликот на листовите се разликува во зависност од нивната положба- горните листови се долги, средните обратно јајчести, а долните се крилести дршки.Цветовите се скупчени во…

Печурките-лек и храна

Во минатото печурките се сметале за лек во Азија и тоа со право. Некои од најлековитите печурки се: реиши, маитаке, шитаке, кордицепс и чага. Печурката реиши се нарекува чудо на 21 век, а во минатото се нарекувала лек на кралевите.Оваа…

Десет причини за косумирање на боровинки

Боровинките се лек во мало пакување. Потекнува од Северна Америка, каде уште се нарекува и црна јагода. Листовите од боровинка ги нарекуваат растителен инсулин. Сината боја на ова овошје се должи на антоцијанини, познат антиоксиданс. Боровинките се богати со диетални…

Лукот и неговите магични својства

Лукот е растение со остра арома и вкус кој се разблажува при готвењето.Лукот спаѓа во најздравите видови храна и е популарен народен лек. Лукот е употребуван како лек во многу култури во текот на илјадници години.Со текот на времето многу…

Рунолист или еделвајс

Рунолист е ретко европско планинско цвеќе, кое расте до 20 см висина.Стеблото и листовите се покриени со ситни влакненца, по боја е бело пепеласто. Листовите се силно стеснати и прицврстени на стеблото без дршки.Цути од јуни до август, цветовите наликуваат…

Лаванда- природен релаксатор

Лавандата е повеќегодишно растение со виолетови цветови. Стеблото е во вид на грмушка разгрането со тенки листови, цветот цути од јуни до август.Лавандата има пријатен смирувачки мирис.Има околу 300 видови на лаванда. Лавандата се користи како зачин во Франција.Во козметиката…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin