Како да се ослободите од стресот?

Престојот во природа во времетраење од 20 минути ги намалува последиците од стресот. Во студија објавена во ,, Frontiers in Psychology”  истражувачите се обиделе го пронајдат најефикасното времетраење на престој во природа кој му е потребен на човекот за да…

Како да се ослободете од несоницата?

Несоницата се појавува како последица на стресниот начин на живот, после употреба на некои лекови или поради замор. Во модерното општество се повеќе луѓе се жалат на несоница. Симптомите на несоница вклучуваат проблеми да се заспие, проблеми со често будење…

Колку може да биде опасно рчењето?

Рчењето не само што им го нарушува сонот на најблиските, туку може да биде и опасно по здравјето. Рчењето при спиење е многу честа појава која гo засега околу 30 осто од светската популација. Овој проблем  често се занемарува, но…

Гинко билоба – природен лек за подобрување на меморијата

Гинко билоба е најстарото растение на светот. Чарлс Дарвин уште го нарекол и жив фосил, затоа што се смета дека е првиот растителен вид во облик на стебло, стар околу 225 милиони години. Гинкото е единствено растение кое успеало да…

Што е потребно за здрави коски?

Здравиот начин на живот кој вклучува не само правилна и избалансирана храна, туку и зголемена физичка активност е еден од предусловите за здрави и цврсти коски. Меѓутоа не секогаш тоа е доволно, бидејќи со стареењето полека се намалува коскената маса,…

Како да ја подобрите дигестијата на храната?

Правилното варење на храната е важно за организмот во спротивно никогаш нема да ги внесеме потребните хранливи материи кои ни се неопходни. Доколку системот за варење на храната не функционира нормално се развиваат различни здравствени проблеми. Причини кои го нарушуваат…

Proven Probiotic Cardiobiotic го штити здравјето на срцето

Болестите на срцето се најчеста и водечка причина за смрт во светот. Поради тоа многу е важно добро да се внимава и да се чува неговото здравје,особено во подоцнежните години на живот. Неодамнешните истражувања и студии покажаа дека пробиотиците можат…

Што се салвестроли?

Салвестролите се дел од имунолошкиот систем на растенијата. Постојат различни салвестроли, некои се антиоксиданти,некои се полифеноли, а некои се фитоестрогени. Консумирајќи овошје и зеленчук салвестролите стануваат дел од нашиот имунолошки систем, а нивната главна улога е уништување на малигни туморски…

Невропсихијатрите препорачуваат:Не слушајте музика додека работите!

Многумина додека работат, слушаат музика со слушалки. На тој начин освен што се изолираат од буката и галамата, го подобруваат своето расположение и генерално мислат дека работат подобро. Но дали сте се запрашале што се случува во мозокот додека слушате…

Постпородилна депресија

Раѓањето на дете и периодот кој следи е многу интензивен и осетлив период за секоја мајка. Без разлика на тоа колку мајката била добро подготвена за новонастанатата ситуација и без разлика на поддршката на околината, овој период секако ќе биде…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin