Како да го вратите сјајот на косата после сончање?

Сонцето, песокот и морето нудат неверојатна авантура, но оваа комбинација го уништува здравиот изглед на косата.За да ги намалите штетните последици од сонцето следете ги следните совети: Туширајте се со млака вода Доколку косата цел ден ви била изложена на…

Како до совршена коса?

Сон на секоја жена е прекрасна, свилена коса која е здрава и негувана.Еве неколку совети кои ќе Ви овозможат да ја постигнете Вашата цел-здрава коса од корен до врв. Сушете ја косата со тапкање Доколку косата ја исушете со триење…

Строгите диети водат до опаѓање на косата

Косата интензивно опаѓа во зимските месеци. Имено, во овој период се формираат фоликули кои ќе ја заменат “ старата коса” , а тоа вообичаено трае и до шест недели. Во просек се губат по 30 до 80 влакна на ден,…

Опаѓање на косата – Ќ е л а в о с т

Ќелавоста или косопад е заеднички поблем со кој се среќаваат и мажите и жените , иако посилниот пол е  почесто загрозен од губење на косата  .  Ќелавоста може да се појави од повеќе причини , и не ретко претставува реверзибилен…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin