Како да го решите проблемот со распукани пети?

Распуканите пети се медицински и естетски проблем кој се појавува поради недостаток или преголема влага, одредени болести, недостиг на цинк и омега 3-масни киселини, како и поради несоодветна хигиена. Проблем со испукани пети  често имаат и лицата со сува кожа….

Совети за побезболна депилација

Депилацијата е најраспостранет начин за остранување на непосакуваните влакна од телото. Депилацијата е болна, но помага да се ослободите од несаканите влакна во текот на 2 до 6 седмици. Интензитетот на болката зависи од тоа кој дел од телото се…

10 Чекори за намалување на целулитот

Под целулит се подразбираат промените на сврзното и поткожното масно ткиво. Овие промени се видливи со голо око или со притискање на дел од кожата. Целулитот е составен од масти, токсини и вода. Целулитните промени на кожата се манифестираат како…

Заштитете се од инфекции кои се добиваат во базен!

Отворените базени се потенционален извор на бактерии кои можат да доведат до сериозни инфекции. Доколку сакате да уживате во пливање на базен имајте ги во предвид следните работи: Ако водата во базенот нема доволно хлор лесно може да стане извор…

Невен-билка која прави чуда на кожата!

Невенот е билка која расте во висина од 50 см, стеблото е исправено, разгрането и избраздено.Обликот на листовите се разликува во зависност од нивната положба- горните листови се долги, средните обратно јајчести, а долните се крилести дршки.Цветовите се скупчени во…

Знаци на стареење на кожата на лицето и вратот

Брзината на стареење на кожата на лицето и вратот е различна кај секој човек.Брзината на стареење на кожата зависи од повеќе фактори. Околу 20-30% брзината на стареењето зависи од генетски предиспозиции, а останатите 70-80% зависат од начинот на живеење, исхраната,…

Примената на уреата во козметиката

Уреата се врзува со водата и има широка примена во козметиката затоа што ја навлажнува кожата и спречува сушење.Уреата ја омекнува кожата и ја подобрува нејзината еластичност.Познато е дека го спречува предвременото стареење и ја намалува појавата на брчки кои…

Мед и млеко за беспрекорна кожа

Медот има антивоспалителни, смирувачки и хидретантни својства, што го прави погоден за нега на сите видови на кожа.Во комбинација со млекото, кое е една од нахранливите познати течности се создава совршен спој за многу здраствени проблеми Медот се состои од…

Нега на кожата кај новороденчето

Нега на кожата кај новороденчето Кожата на новороденчето на раѓањето е обрасната со нежни влакненца, кај некои деца се потенки а кај некои потемни и подебели, наречени лануго. Погусто се израснати на грбот, лицето и рамената. Поголем дел од нив…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin