Како да го решите проблемот со распукани пети?

Распуканите пети се медицински и естетски проблем кој се појавува поради недостаток или преголема влага, одредени болести, недостиг на цинк и омега 3-масни киселини, како и поради несоодветна хигиена. Проблем со испукани пети  често имаат и лицата со сува кожа….

Зошто да користите органска козметика?

На пазарот моѓат да се најдат многу козметички производи по достапна цена, но пред да посегнете по некои од нив треба да го видете составот. Дел од козметичките производи содржат парабени, вештачки бои и парфеми. Парабените се конзераванси што имаат…

Совети за побезболна депилација

Депилацијата е најраспостранет начин за остранување на непосакуваните влакна од телото. Депилацијата е болна, но помага да се ослободите од несаканите влакна во текот на 2 до 6 седмици. Интензитетот на болката зависи од тоа кој дел од телото се…

10 Чекори за намалување на целулитот

Под целулит се подразбираат промените на сврзното и поткожното масно ткиво. Овие промени се видливи со голо око или со притискање на дел од кожата. Целулитот е составен од масти, токсини и вода. Целулитните промени на кожата се манифестираат како…

Заштитете се од инфекции кои се добиваат во базен!

Отворените базени се потенционален извор на бактерии кои можат да доведат до сериозни инфекции. Доколку сакате да уживате во пливање на базен имајте ги во предвид следните работи: Ако водата во базенот нема доволно хлор лесно може да стане извор…

Зошто да користете органска козметика за Вашето бебе?

Кожата на новороденчињата е нежна и чувствителна на синтетичките состојки  кои се употребуваат во производство на козметичките производи. Епидермисот е многу тенок и лесно пропустлив, поради што потенцијално штетни состојки може лесно да продрат во кожата на бебето.  Конзервансите, синтетичките…

Како да го вратите сјајот на косата после сончање?

Сонцето, песокот и морето нудат неверојатна авантура, но оваа комбинација го уништува здравиот изглед на косата.За да ги намалите штетните последици од сонцето следете ги следните совети: Туширајте се со млака вода Доколку косата цел ден ви била изложена на…

Невен-билка која прави чуда на кожата!

Невенот е билка која расте во висина од 50 см, стеблото е исправено, разгрането и избраздено.Обликот на листовите се разликува во зависност од нивната положба- горните листови се долги, средните обратно јајчести, а долните се крилести дршки.Цветовите се скупчени во…

Инфекции на нокти

Бојата и здравјето на ноктите се одраз на целокупното здравје на организмот. Здравите нокти се мазни, сјајни со нормална провидност и бледорозеви. Жолтите нокти се показател за габична инфекција.Дерматофити и квасници се двата вида на микроорганизми кои се причина за…

Лаванда- природен релаксатор

Лавандата е повеќегодишно растение со виолетови цветови. Стеблото е во вид на грмушка разгрането со тенки листови, цветот цути од јуни до август.Лавандата има пријатен смирувачки мирис.Има околу 300 видови на лаванда. Лавандата се користи како зачин во Франција.Во козметиката…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin