Најважни

Позади детската агресија, лутење или повлекување стои страв од нешто

Сите луѓе се плашат од нешто во одредени периоди од животот, а децата не се исклучок. Родителите често трошат многу време и енергија за да ги убедат децата дека нема од што да се плашат, наместо да му дозволат да…

Како да одржите константна телесна тежина?

Доколку во текот на летото успеавте да ја постигнете идеалната телесна тежина, следете ги следните совети за тоа како да ја одржите истата без многу напор и одрекувања. Избегнувајте шеќери За да ја одржете константна телесната тежина исфрлете ги шеќерите…

Која е улогата на витамините за раст и развој на фетусот

Витамините, минералите и аминокиселините се неопходни за физиолошките процеси кај секој човек, Потребите на организмот се менуваат во зависност од надворешните и внатрешните услови.  При зголемен физички или психички напори, при промена на надморската височина, промена на климата, при различни…

Придобивки од витаминот А

Секој витамин има своја улога и функција во организмот.  Витаминот А е првиот откриен витамин затоа и е именуван според првата буква во азбуката. Овој витамин уште се нарекува и елискир на младоста поради волшебното дејство врз кожата и се…

Чола 40 години на естрадата, Зегин 30 години на пазарот

СПЕКТАКУЛАРЕН КОНЦЕРТ НА ЗДРАВКО ЧОЛИЌ ВО СКОПЈЕ Балканската ѕвезда Здравко Чолиќ  приреди неверојатен три и пол часовен спектакал во арената Тоше Проевски.Околу 30 000 обожаватели уживаа во времепловот на Чола и покрај тоа што пред неколку месеци двапати го наполни…

Што е колаген?

Колагенот е главен и најзастапен протеин кај човекот. Тој сочинува околу 25-35% од вкупната содржина на белковини во организмот. Колагенот сочинува 1-2% од сврзното ткиво на мускулите, а претставува 6% од тежината на еден цврст мускул. Сврзното ткиво е изградено…

Што се Омега 3 масни киселини?

Омега 3 преставуваат полинезаситени масни киселини кои му се неопходни на човечкиот организам. Нашиот организам не може да ги произведе, па затоа треба да се внесуваат преку храната или преку суплементи. Есенцијалните масни киселини се градбени материи од кои се…

Бесплатни трикови за сјајна кожа

Сјајната кожа е нешто што е сон за секоја жена. Честопати сме гледале славни личности со беспрекорна кожа и прво нешто што ни паѓа на ум е дека се работи за скапи третмани. Ние ви нудиме неколку бесплатни трикови со…

Правилно чистње на лицето-прв чекор кон здрава кожа

Пред да одберете ласион за чистење на лицето, треба да знаете каков вид на кожа имате и да користите соодветни продукти.Правилната козметика треба да ја прави кожата мека и нежна, со што таа ќе добие природен сјај. При купувањето на…

ВИТАМИН Д

Витаминот Д припаѓа во групата витамини кои се растворливи во масти. Витаминот Д се создава по природен пат во човечкото тело, кога тоа е изложено на сонце. Поради тоа, познат е и како “сончевиот” витамин. Двете најважни форми се витамин…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin