Неколку причини плус-зошто да јадете варена пченка

Пченката е безглутеинска житарка која изобилува со антиоксиданси, витамини и детални влакна. Оваа житарка е нискокалорична и е одлична за оние кои се држат до некој режим на исхрана. Придобивки од консумирање на варена пченка: Растителните влакна во пченката го…

Капини- најдоброто од природата во мало пакување

Капината е грмушка која расте на секаков вид почва, а достигнува виснина до 3 метри. Цвета од мај до јуни, а потоа плодот зрее во текот на целото лето се додека не стане црн, сочен и мек.  Ова овошје се…

За витко тело јадете диња!

Дињата е едногодишно растение кое потекнува од Азија. Ниската калорична вредност и големиот процент на вода ја прават омилено овошје за летниот период. Дињата го штити здравјето на очите Во дињата се наоѓа антиоксидансот зеаксантин  кој го штити здравјето на…

Вишни за виталност!

Вишните е овошје кое се употребувало уште во древните времиња.Ова чудо од овошје има се што е потребно за организмот да остане здрав и витален. Вишната има неверојатни лековити својства, богата е со многу витамини (А, Ц и Е), фолна…

Брашно без глутен

Денес голем број луѓе имаат интолеранција на глутен, а некои развиваат и тешки алергии на глутенот. На пазарот можат да се најдат многу различни производи без глутен. Има неколку вида на брашно без глутен кои се идеални за секаква намена….

Лубеница – Бостан

Нема овошје што подобро ја гаси жедта во летните горештини од лубеницата. За лубеницата секогаш кажуваме дека е овошје но треба да се знае дека е зелечук исто како тиквата и бундевата.Бостанот може да биде со долгнавест или округол облик…

Малини-витаминска бомба!

Малините се богати со хранливи материи кои му се потребни на нашето тело.Освен убавата арома и идеалниот вкус еве Ви дополнителни причини за консумација на малините. Малините се нискокалорично овошје кое е богато со растителни влакна и антиоксиданси.Научните истражувања покажуваат…

Урми за здраво и силно тело

Урмите имаат широк спектар на здравствени и нутритивни вредности поради што се сметаат за најздраво овошје во светот. Тие се одличен извор на природни влакна, кои му се неопходни на организмот за добра работа на цревата. Природниот шеќер во урмите…

Печурките-лек и храна

Во минатото печурките се сметале за лек во Азија и тоа со право. Некои од најлековитите печурки се: реиши, маитаке, шитаке, кордицепс и чага. Печурката реиши се нарекува чудо на 21 век, а во минатото се нарекувала лек на кралевите.Оваа…

Десет причини за косумирање на боровинки

Боровинките се лек во мало пакување. Потекнува од Северна Америка, каде уште се нарекува и црна јагода. Листовите од боровинка ги нарекуваат растителен инсулин. Сината боја на ова овошје се должи на антоцијанини, познат антиоксиданс. Боровинките се богати со диетални…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin