Proven Probiotic Cardiobiotic го штити здравјето на срцето

Болестите на срцето се најчеста и водечка причина за смрт во светот. Поради тоа многу е важно добро да се внимава и да се чува неговото здравје,особено во подоцнежните години на живот. Неодамнешните истражувања и студии покажаа дека пробиотиците можат…

Што се салвестроли?

Салвестролите се дел од имунолошкиот систем на растенијата. Постојат различни салвестроли, некои се антиоксиданти,некои се полифеноли, а некои се фитоестрогени. Консумирајќи овошје и зеленчук салвестролите стануваат дел од нашиот имунолошки систем, а нивната главна улога е уништување на малигни туморски…

Чудотворниот црвен витамин В12

Витаминот В12 е познат како црвен витамин и е еден од најзначајните кој се наоѓа во намирниците од животинско потекло.  Заедно со фолната киселина учествува во многу процеси во човечкиот организам како што се синтеза на ДНК, синтеза и регенерација…

Витамини и минерали неопходни за здрави коски

За правилно функционирање на организмот потребно е да се внесуваат сите минерали и витамини. Витамини кои се неопходни за здрави коски и заби се: калциумот, витамин Д и витамин К. Калциумот е важен минерал и има клучна улога во здравјето…

Која е улогата на витамините за раст и развој на фетусот

Витамините, минералите и аминокиселините се неопходни за физиолошките процеси кај секој човек, Потребите на организмот се менуваат во зависност од надворешните и внатрешните услови.  При зголемен физички или психички напори, при промена на надморската височина, промена на климата, при различни…

Витамините се неопходни за здрав организам

Сите витамини се важни за здрав и витален организам. Витамините треба да се внесуваат преку исхраната која треба да биде билансирана и разновидна.  Денес на пазарот можат да се најдат најразлични видови на овошје и зеленчук, дури и оние кои…

Капини- најдоброто од природата во мало пакување

Капината е грмушка која расте на секаков вид почва, а достигнува виснина до 3 метри. Цвета од мај до јуни, а потоа плодот зрее во текот на целото лето се додека не стане црн, сочен и мек.  Ова овошје се…

Лубеница – Бостан

Нема овошје што подобро ја гаси жедта во летните горештини од лубеницата. За лубеницата секогаш кажуваме дека е овошје но треба да се знае дека е зелечук исто како тиквата и бундевата.Бостанот може да биде со долгнавест или округол облик…

Малини-витаминска бомба!

Малините се богати со хранливи материи кои му се потребни на нашето тело.Освен убавата арома и идеалниот вкус еве Ви дополнителни причини за консумација на малините. Малините се нискокалорично овошје кое е богато со растителни влакна и антиоксиданси.Научните истражувања покажуваат…

Недостатокот на витамин Б12 предизвикува реверзибилна деменција

Витаминот Б12 е неопходен за развивање и одржување на здрав нервен систем, за создавање на ДНК и за формирање на црвени крвни зрнца.Витаминот Б12 е познат како кобаламин и е растворлив во вода. За разлика од другите витамини во групата…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin