Како да одржите константна телесна тежина?

Доколку во текот на летото успеавте да ја постигнете идеалната телесна тежина, следете ги следните совети за тоа како да ја одржите истата без многу напор и одрекувања. Избегнувајте шеќери За да ја одржете константна телесната тежина исфрлете ги шеќерите…

Proven Probiotic Cardiobiotic го штити здравјето на срцето

Болестите на срцето се најчеста и водечка причина за смрт во светот. Поради тоа многу е важно добро да се внимава и да се чува неговото здравје,особено во подоцнежните години на живот. Неодамнешните истражувања и студии покажаа дека пробиотиците можат…

Неколку причини плус-зошто да јадете варена пченка

Пченката е безглутеинска житарка која изобилува со антиоксиданси, витамини и детални влакна. Оваа житарка е нискокалорична и е одлична за оние кои се држат до некој режим на исхрана. Придобивки од консумирање на варена пченка: Растителните влакна во пченката го…

Што се салвестроли?

Салвестролите се дел од имунолошкиот систем на растенијата. Постојат различни салвестроли, некои се антиоксиданти,некои се полифеноли, а некои се фитоестрогени. Консумирајќи овошје и зеленчук салвестролите стануваат дел од нашиот имунолошки систем, а нивната главна улога е уништување на малигни туморски…

Чудотворниот црвен витамин В12

Витаминот В12 е познат како црвен витамин и е еден од најзначајните кој се наоѓа во намирниците од животинско потекло.  Заедно со фолната киселина учествува во многу процеси во човечкиот организам како што се синтеза на ДНК, синтеза и регенерација…

Витамини и минерали неопходни за здрави коски

За правилно функционирање на организмот потребно е да се внесуваат сите минерали и витамини. Витамини кои се неопходни за здрави коски и заби се: калциумот, витамин Д и витамин К. Калциумот е важен минерал и има клучна улога во здравјето…

Која е улогата на витамините за раст и развој на фетусот

Витамините, минералите и аминокиселините се неопходни за физиолошките процеси кај секој човек, Потребите на организмот се менуваат во зависност од надворешните и внатрешните услови.  При зголемен физички или психички напори, при промена на надморската височина, промена на климата, при различни…

Витамините се неопходни за здрав организам

Сите витамини се важни за здрав и витален организам. Витамините треба да се внесуваат преку исхраната која треба да биде билансирана и разновидна.  Денес на пазарот можат да се најдат најразлични видови на овошје и зеленчук, дури и оние кои…

Капини- најдоброто од природата во мало пакување

Капината е грмушка која расте на секаков вид почва, а достигнува виснина до 3 метри. Цвета од мај до јуни, а потоа плодот зрее во текот на целото лето се додека не стане црн, сочен и мек.  Ова овошје се…

За витко тело јадете диња!

Дињата е едногодишно растение кое потекнува од Азија. Ниската калорична вредност и големиот процент на вода ја прават омилено овошје за летниот период. Дињата го штити здравјето на очите Во дињата се наоѓа антиоксидансот зеаксантин  кој го штити здравјето на…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin