Најдобрите три фитнес лекции

Целта на фитнесот не е само да Ви го промени изгледот на телото туку преку специфичен пристап кон храната и тренинг да Ве мотивира на позитивни животни промени. Следете ги најдобрите три фитнес лекции кои ќе Ви помогнат да најдете…

Како до фит тело за кратко време?

Сите би сакале да ја покажат својата најдобра телесна форма на плажа. Но имаме се помалку време до летувањето од соништата,  а немаме доволно време за постигнување на совршеното фит тело. Изгладнувањето и прекумереното вежбање даваат краткорочни ефекти и му…

Едноставни вежби за согорување калории

Доколку одлучивте ова лето на плажа да одите со затегнат стомак, пробајте ги овие неколку едноставни вежби за постигнување на идеален изглед. Обично најпрблематичен дел од телото кој ни ја намалува самодовербата е стомакот.Овие вежби се лесни и идеални се…

Фитнес совети за почетници

Времето е идеално за да започнете со подготовки за фит тело.Не постои лошо време за вежбање, но летниот период и идејата за бикини тело е честа инспирација за многу жени ширум светот. Доколку досега не сте се занимавале со фитнес,…

Значењето на водата при вежбање на високи температури

Водата е неопходна за живот, ниедно живо суштество не може да преживее без неа. Водата претставува 60-70% од нашата телесна тежина. Недоволното внесување на вода води до дехидрација, што само по себе води кон намалување на енергијата, главоболки, замор. Водата…

Што е јога?

Јогата е сеопфатен пристап за обединување на телото, умот и духот.Јогата е учење кое е постаро од 3500 години и е дел од индиската култура и филозофија. Јогата и јога позите имаат за цел да му дадат хармонија на Вашиот…

Совети за побрзо слабеење

Копнеете за совршена фигура на песочен часовник? Обликувајте го вашето тело со помош на методи, тактики и трикови за слабеење кои нема да ве принудат да гладувате. Слабеење 1.Елиминирајте ја желбата за слатко со кисели краставички Зависни сте од слатки?…

Вежби кои го поттикнуваат слабеењето

При изведување кардио вежби се користи енергијата добиена од поткожното масно ткиво, зааради што доаѓа до негово намалување. Од друга страна, при аеробна активност, енергија за движење на мускулите се добива од венесената храна низ низа бисохемиски процеси во присуство…

Синдром на немирни нозе

Синдромот на немирни нозе е невролошко нарушување кое ги збунува лекарите, па поради тоа лек дури ни денес не постои. Луѓето кои боледуваат од овој синдром чувствуваат боцкање или трпнење длабоко во нозете и имаат силна потреба да ги придвижат…

Што се протеините и зошто ни се важни?

Протеините се основни градбени и функционални единици, потребни за раст и развој на ткивата, вклучувајќи ја кожата, коските, очите и што е нјаважно, мускулите.  Конзумирањето на протеините е од суштинско значење во нашата секојдневна исхрана, бидејќи се извор на амино…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin