Како да се ослободите од стресот?

Престојот во природа во времетраење од 20 минути ги намалува последиците од стресот. Во студија објавена во ,, Frontiers in Psychology”  истражувачите се обиделе го пронајдат најефикасното времетраење на престој во природа кој му е потребен на човекот за да…

Како да се ослободете од несоницата?

Несоницата се појавува како последица на стресниот начин на живот, после употреба на некои лекови или поради замор. Во модерното општество се повеќе луѓе се жалат на несоница. Симптомите на несоница вклучуваат проблеми да се заспие, проблеми со често будење…

Како да ја подобрите дигестијата на храната?

Правилното варење на храната е важно за организмот во спротивно никогаш нема да ги внесеме потребните хранливи материи кои ни се неопходни. Доколку системот за варење на храната не функционира нормално се развиваат различни здравствени проблеми. Причини кои го нарушуваат…

Неколку причини плус-зошто да јадете варена пченка

Пченката е безглутеинска житарка која изобилува со антиоксиданси, витамини и детални влакна. Оваа житарка е нискокалорична и е одлична за оние кои се држат до некој режим на исхрана. Придобивки од консумирање на варена пченка: Растителните влакна во пченката го…

Најдобрите три фитнес лекции

Целта на фитнесот не е само да Ви го промени изгледот на телото туку преку специфичен пристап кон храната и тренинг да Ве мотивира на позитивни животни промени. Следете ги најдобрите три фитнес лекции кои ќе Ви помогнат да најдете…

Невропсихијатрите препорачуваат:Не слушајте музика додека работите!

Многумина додека работат, слушаат музика со слушалки. На тој начин освен што се изолираат од буката и галамата, го подобруваат своето расположение и генерално мислат дека работат подобро. Но дали сте се запрашале што се случува во мозокот додека слушате…

Витамини и минерали неопходни за здрави коски

За правилно функционирање на организмот потребно е да се внесуваат сите минерали и витамини. Витамини кои се неопходни за здрави коски и заби се: калциумот, витамин Д и витамин К. Калциумот е важен минерал и има клучна улога во здравјето…

Зошто да користите органска козметика?

На пазарот моѓат да се најдат многу козметички производи по достапна цена, но пред да посегнете по некои од нив треба да го видете составот. Дел од козметичките производи содржат парабени, вештачки бои и парфеми. Парабените се конзераванси што имаат…

Совети за побезболна депилација

Депилацијата е најраспостранет начин за остранување на непосакуваните влакна од телото. Депилацијата е болна, но помага да се ослободите од несаканите влакна во текот на 2 до 6 седмици. Интензитетот на болката зависи од тоа кој дел од телото се…

Патувајте без гадење и повраќање!

Летото е период на патување и релаксирање.Голем број од децата не можат да уживаат при патувањето до дестинацијата за одмор поради гадење и повраќање.   Нагонот на гадење и повраќање во текот на патување се јавуваат поради кинетоза или болест…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin