Како да го решите проблемот со распукани пети?

Распуканите пети се медицински и естетски проблем кој се појавува поради недостаток или преголема влага, одредени болести, недостиг на цинк и омега 3-масни киселини, како и поради несоодветна хигиена. Проблем со испукани пети  често имаат и лицата со сува кожа….

Како да ја подобрите дигестијата на храната?

Правилното варење на храната е важно за организмот во спротивно никогаш нема да ги внесеме потребните хранливи материи кои ни се неопходни. Доколку системот за варење на храната не функционира нормално се развиваат различни здравствени проблеми. Причини кои го нарушуваат…

Proven Probiotic Cardiobiotic го штити здравјето на срцето

Болестите на срцето се најчеста и водечка причина за смрт во светот. Поради тоа многу е важно добро да се внимава и да се чува неговото здравје,особено во подоцнежните години на живот. Неодамнешните истражувања и студии покажаа дека пробиотиците можат…

Неколку причини плус-зошто да јадете варена пченка

Пченката е безглутеинска житарка која изобилува со антиоксиданси, витамини и детални влакна. Оваа житарка е нискокалорична и е одлична за оние кои се држат до некој режим на исхрана. Придобивки од консумирање на варена пченка: Растителните влакна во пченката го…

Што се салвестроли?

Салвестролите се дел од имунолошкиот систем на растенијата. Постојат различни салвестроли, некои се антиоксиданти,некои се полифеноли, а некои се фитоестрогени. Консумирајќи овошје и зеленчук салвестролите стануваат дел од нашиот имунолошки систем, а нивната главна улога е уништување на малигни туморски…

Најдобрите три фитнес лекции

Целта на фитнесот не е само да Ви го промени изгледот на телото туку преку специфичен пристап кон храната и тренинг да Ве мотивира на позитивни животни промени. Следете ги најдобрите три фитнес лекции кои ќе Ви помогнат да најдете…

Невропсихијатрите препорачуваат:Не слушајте музика додека работите!

Многумина додека работат, слушаат музика со слушалки. На тој начин освен што се изолираат од буката и галамата, го подобруваат своето расположение и генерално мислат дека работат подобро. Но дали сте се запрашале што се случува во мозокот додека слушате…

Чудотворниот црвен витамин В12

Витаминот В12 е познат како црвен витамин и е еден од најзначајните кој се наоѓа во намирниците од животинско потекло.  Заедно со фолната киселина учествува во многу процеси во човечкиот организам како што се синтеза на ДНК, синтеза и регенерација…

Постпородилна депресија

Раѓањето на дете и периодот кој следи е многу интензивен и осетлив период за секоја мајка. Без разлика на тоа колку мајката била добро подготвена за новонастанатата ситуација и без разлика на поддршката на околината, овој период секако ќе биде…

Симптоми на мигрена

Многу луѓе патат од мигрена. Ако често имате главоболки, но не сте сигурни дали станува збор за мигрена проверете дали имате некои од следните симптоми. Според научните истражувања бројот на жени кои страдаат од мигрена е три пати поголем за…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin