Најнови

Најважни

Позади детската агресија, лутење или повлекување стои страв од нешто

Сите луѓе се плашат од нешто во одредени периоди од животот, а децата не се исклучок. Родителите често трошат многу време и енергија за да ги убедат децата дека нема од што да се плашат, наместо да му дозволат да…

Како да се ослободите од стресот?

Престојот во природа во времетраење од 20 минути ги намалува последиците од стресот. Во студија објавена во ,, Frontiers in Psychology”  истражувачите се обиделе го пронајдат најефикасното времетраење на престој во природа кој му е потребен на човекот за да…

Како да се ослободете од несоницата?

Несоницата се појавува како последица на стресниот начин на живот, после употреба на некои лекови или поради замор. Во модерното општество се повеќе луѓе се жалат на несоница. Симптомите на несоница вклучуваат проблеми да се заспие, проблеми со често будење…

Колку може да биде опасно рчењето?

Рчењето не само што им го нарушува сонот на најблиските, туку може да биде и опасно по здравјето. Рчењето при спиење е многу честа појава која гo засега околу 30 осто од светската популација. Овој проблем  често се занемарува, но…

Како да одржите константна телесна тежина?

Доколку во текот на летото успеавте да ја постигнете идеалната телесна тежина, следете ги следните совети за тоа како да ја одржите истата без многу напор и одрекувања. Избегнувајте шеќери За да ја одржете константна телесната тежина исфрлете ги шеќерите…

Гинко билоба – природен лек за подобрување на меморијата

Гинко билоба е најстарото растение на светот. Чарлс Дарвин уште го нарекол и жив фосил, затоа што се смета дека е првиот растителен вид во облик на стебло, стар околу 225 милиони години. Гинкото е единствено растение кое успеало да…

Што е потребно за здрави коски?

Здравиот начин на живот кој вклучува не само правилна и избалансирана храна, туку и зголемена физичка активност е еден од предусловите за здрави и цврсти коски. Меѓутоа не секогаш тоа е доволно, бидејќи со стареењето полека се намалува коскената маса,…

Како да го решите проблемот со распукани пети?

Распуканите пети се медицински и естетски проблем кој се појавува поради недостаток или преголема влага, одредени болести, недостиг на цинк и омега 3-масни киселини, како и поради несоодветна хигиена. Проблем со испукани пети  често имаат и лицата со сува кожа….

Како да ја подобрите дигестијата на храната?

Правилното варење на храната е важно за организмот во спротивно никогаш нема да ги внесеме потребните хранливи материи кои ни се неопходни. Доколку системот за варење на храната не функционира нормално се развиваат различни здравствени проблеми. Причини кои го нарушуваат…

Proven Probiotic Cardiobiotic го штити здравјето на срцето

Болестите на срцето се најчеста и водечка причина за смрт во светот. Поради тоа многу е важно добро да се внимава и да се чува неговото здравје,особено во подоцнежните години на живот. Неодамнешните истражувања и студии покажаа дека пробиотиците можат…

Follow by Email
Facebook
Facebook
WordPress Video Lightbox Plugin